Nokia bugün, Windows Phone 8 ile çalışan Lumia akıllı telefonlar için Amber yazılım güncellemesi çıkarmaya başladığını duyurdu.

Amber güncellemesi, Microsoft’un Windows Phone 8 için çıkarmış olduğu en son güncelleme oldu. Amber güncellemesi ile yeni FM radio player’ın yanında Xbox müzik ve Internet Explorer’a bazı geliştirmeler gelecek.

Yazılımın çıkışı öncelikle seçilen ülkelerde bulunan Lumia 920 ve Lumia 820 cihazları ile Amerika’da bulunan Lumia 521, Lumia 810 ve Lumia 928 cihazlarına gelecek. Bu beş Lumia akıllı telefon, Amber yazılım güncellemesinin geldiği ilk cihazlar olacak. Nokia ayrıca yazılımın, Lumia cihazlara geliş zamanının bölgeye, telefona ve operatöre göre değişkenlik göstereceğini bildirdi. Fakat aynı zamanda güncellemenin tüm Lumia 520, Lumia 620, Lumia 720, Lumia 820 ve Lumia 920 cihazlarına Eylül sonuna kadar ulaşmasını umduklarını da ekledi.

Nokia Lumia cihazınız, yazılım güncellemelerini periyodik olarak ve otomatik şekilde kontrol edecektir. Fakat bu kontrolü siz de manuel olarak yapabilirsiniz => Ayarlar => Telefon Güncellemesi ya da desteklenen sayfalara ulaşabilirsiniz.

Windows Phone 8 Nokia Lumia Amber Güncellemesi Özellikleri:

  • Geliştirilmiş görüntü işleme: Daha iyi gürültü azaltma ve renk artırma ile pozlama kontrolü ve otomatik odaklama sunan algoritmalar Amber güncellemesi ile Lumia telefonunuza gelecek. Lumia 920 ayrıca ISO ayarlarını 88’den 3200’e kadar ayarlama kontrolüne sahip olacak.
  • Nokia Akıllı Kamera: Sahneye ilk kez Nokia Lumia 925 ile çıkan ve hem insanların hem de hareketli nesnelerin fotoğraflarını çekme konusunda iyi sonuçlar veren yeni kamera uygulaması, Amber güncellemesinden sonra Mağaza’da kullanılabilir olacak.
  • Akıllı-Kamera ailesi: Best-Shot kullanarak bir dizi görüntüden en iyisini bulun ( bu sayı cihazınıza bağlı olarak ayarlanır). Action Shot ile hareket halinde olan insanlara ait birkaç fotoğrafı birleştirin. Motion Focus özelliği sayesinde arka planı bulanıklaştırarak hız görünümünü artırın. Bunların yanı sıra, Change Faces özelliği ile bir dizi görüntüden en iyi yüzleri yakalayarak ideal grup çekimlerini yaratın. Ayrıca isterseniz resimlerinizden istenmeyen nesneleri silebilirsiniz.
  • Nokia Glance Screen: Glance Screen, adından daha önce de söz edilen yeni bir özellik olarak Nokia akıllı telefonlara geliyor. Bundan iki ay kadar önce bu özelliğin Nokia Lumia 925’e geleceğini size “Nokia Glance Screen Yazılımını Çıkarıyor” adlı haberimizle duyurmuştuk. Nokia Glance Screen, telefonunuz bekleme durumunda iken ekranınızda bir saat görüntülenmesini sağlıyor. Düşük batarya seviyesinde iken ya da telefon şarj oluyorken ekranda batarya durumunu gösteren bir simge bulunuyor. Bu ekran, telefonunuzu sessiz olarak ayarladığınızda da geçerli oluyor. Bu özellik, Amber güncellemesinden sonra çok düşük ekran hafızasına sahip olan Nokia Lumia 635 ve Nokia Lumia 520 dışında tüm Windows Phone 8 cihazlarında kullanılabilir olacak.
  • Flip to Silence: Bu özellik, Android cihazlarda da bulunan, gelen arama esnasında telefonu çevirmenizle birlikte telefonun susmasını ve zil sesinin kapanarak telefonun sessiz duruma geçmesini sağlayan bir hareketi kapsıyor. Amber güncellemesinden sonra Nokia Lumia sahipleri de bu özelliği kullanabilecek.
  • Double-tap to unlock: Amber güncellemesinden sonra Lumia cihazlarda kilit açmayı kullanmak için ekrana iki kere vurmak bir alternatif olacak.
  • Depolama kontrolü: Cihazınıza sürekli yükleme yapıyor ve depolama alanını kontrol etmekte zorlanıyorsanız bunun kısa bir yolunu Amber güncellemesi sonrasında elde edebileceksiniz.
  • Daha hızlı harita güncellemesi: Here Maps, güncelleme sonrasında sadece gerekli olan harita özelliklerini indirecek. Bu da sizin ihtiyaç duyduğunuz ülkelere ait haritalar dışında başka bir ülkenin haritasını indirmek zorunda kalmayacağınız anlamına geliyor.

Tüm bu özelliklerin yanında Amber ile Lumia 920, Lumia 925, ve Lumia 928 cihazlarının yeni Nokia Pro Kamera‘ya sahip olacağını da belirtelim. Güncellemeyi alan Lumia ile bir video çektiğinizde bunu Nokia Video Trammer uygulaması ile hızlıca düzeltebilecek ve YouTube’a Nokia Video Upload özelliğini kullanarak yükleyebileceksiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz