Android Telefonunuzu Köklendirmek, Telefonunuzun Önyükleyicisinin Kilidini Açmak veya Özel ROM’u kurmak istiyorsanız , Windows’a ADB ve Fastboot kurmanız gerekir . Android kullanıcısının telefonlarını Windows’a bağlaması için ADB ve Fastboot sürücüleri gerekir. Bu nedenle bugün bu kılavuzda size ADB ve Fastboot Sürücülerinin ne olduğunu ve Windows’ta ADB ve Fastboot’un nasıl kurulacağını açıklayacağız . Bu araçların her ikisi de, Android cihazlarını biçimlendirmek ve ayarlamak için kullanışlıdır. Bu sürücüler olmadan, bir Android cihaza terminal komutları gönderemezsiniz. Bu yazıda , ADB Nedir, Fastboot nedir ve aynısını Windows PC’nize nasıl yükleyeceğinizi tartışacağız .

Bu yöntem, Xiaomi USB sürücüleri, Sony USB sürücüleri, Samsung USB sürücüleri, Oneplus USB sürücüsü veya başka herhangi bir üreticiyi arayan tüm android mobil kullanıcıları için çalışacaktır . Bunlar evrensel sürücülerdir ve herhangi bir Android telefonda çalışacaktır.

ADB Sürücüleri Nedir ve Neden İhtiyacımız Var?

ADB Android Hata Ayıklama Köprüsü anlamına gelir. Windows bilgisayarınızdan USB üzerinden Android telefonunuza terminal komutları göndermenizi sağlayan küçük bir araç. Basit bir deyişle, telefonunuzu köklemek, kilidini açmak, yeni ROM’ları açmak, en son güncellemeleri yüklemek ve daha fazlası için ADB komutlarını kullanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Fastboot nedir ve nasıl çalışır?

ADB gibi, fastboot da Android cihazlar için önemli bir araçtır. Bu araç sayesinde, Android dosya sistemini bir bilgisayardan kolayca değiştirebilirsiniz. Bu komutlar bootloader’a komutlar gönderir; bu, özel kurtarma işlemleri, bootloader’ların kilidini açabilir, bootloaders’ı değiştirebilir, Özel kurtarma ve diğerlerini yükleyebilirsiniz.

Bazı önemli fastboot komutları

Bootloader kilidini açmak için: –

fastboot oem unlock

Flash kurtarma için: –

fastboot flash recovery filename

Kurtarma işleminde önyüklemek için: –

fastboot boot filename

Telefonu yeniden başlatmak için: –

fastboot reboot

Bu araçların her ikisi de Android SDK ile birlikte geliyor . Ve kullanıcının çoğu, bu sürücülerin Windows PC’de nasıl kurulacağını bilmiyor. Ancak endişelenmeyin XDA üyelerinden biri, 15 saniyede Windows’ta ADB ve Fastboot’u yüklemenize yardımcı olacak yeni bir uygulama yayımladı .

Öyleyse onları nasıl kuracağımıza ve nasıl çalıştığına bakalım. Ve bu yöntem Windows 10,8 / 8.1 / 7 ve XP olsun, herhangi bir Windows Makine üzerinde çalışacak.

Yalnızca bu araç, ADB ve Fastboot dosyalarını pencerelerinize yüklemekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir Android telefonda çalışacak olan evrensel Google USB sürücülerini de yükler .

Windows’ta ADB ve Fastboot Nasıl Kurulur?

1. ADB ve Fastboot sürücüleri kurulum dosyasını buradan indirin ve Windows masaüstüne kaydedin. Tek yapmanız gereken bu dosyayı Windows masaüstünde bir kez çalıştırmak zorundasınız ve neredeyse bitti.

2. Bundan sonra adb-setup.exe dosyasını çift tıklayın / çalıştırın. Şimdi mavi arka plana sahip bir komut istemi penceresi göreceksiniz. ADB ve fastboot sürücüsünü kurmak için ‘Y’ yazın.

3. Şimdi bu, PC’nize tüm ADB ve fastboot sürücülerini yükleyecektir.

4. Telefonunuz için en son Google USB sürücülerini yüklemek için şimdi tekrar ‘Y’ yazın. Bu, telefonunuzu PC’ye bağlamanıza yardımcı olacaktır. Şimdi masaüstünüzde yeni bir kurulum penceresi açılacaktır. “SONRAKİ” üzerine tıkladığınızda, gerekli tüm sürücü dosyalarını PC’nize yükleyecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakınız.

5. Aygıt sürücülerini yüklemek birkaç saniye sürecek ve bundan sonra ekranınızda “Google Inc. Kullanıma Hazır” mesajını göreceksiniz.

6. Şimdi ADB dosyaları ve USB sürücüleri PC’nize başarıyla yüklenmiştir. Ve ADB klasörünü Windows C Sürücünüzde (C: / ADB) görebilirsiniz .

ADB ve Fastboot sürücülerinin Windows PC’nizde iyi çalıştığını kontrol etmek için / C sürücüsündeki ADB klasörünü açın ve shift tuşunu basılı tutun ve sağ tıklayın ve masaüstünüzdeki komut istemi pencerelerini başlattı.

Telefonunuzu USB kablosuyla PC’ye bağlayın ve komut penceresinde aşağıdaki komutu yazın. Size bağlı cihazların listesini gösterecektir.

“adb devices”

Bu kadar! Şimdi Windows PC’nizde çalışan bir ADB ve Fastboot kurulumuna sahip olacaksınız. Herhangi bir şüpheniz varsa, aşağıda yorum yapın.

Kaynak : Mobil135 YORUMLAR

  1. Birader şuraya indirme linklerini sağlam bir şekilde koysanız ne olur. Onlarca forum gezdim bir tane sağlam bilgi yok. Şu piyasada işini düzgün yapan birine rastlamak bu kadar zor olmamalı ya.

    • Kopyala > Google Translate’yle çevir > Siteye ekle yapmışlar. Doğru düzgün yazı yazamayandan adamaklıllı link eklemesini beklememeli.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz