Epub formatında bir dosya indirdiyseniz veya gönderildiyseniz, muhtemelen nasıl açacağınızı merak ediyorsunuzdur. Burada ücretsiz olan seçenekleri açıklayacağız.

Epub dosyası nedir?
EPUB kısaltması Elektronik Yayın için kısadır ve tüm dünyada kullanılan oldukça popüler bir e-kitap biçimidir.
Amazon’un Kindle’ı tarafından kullanılan .azw dosyalarının aksine epub, onu bir dizi cihazda okumanızı engelleyen herhangi bir dijital hak yönetimi (DRM) kısıtlamasından muaftır. Bu, onu açık kaynaklı kitapları, kılavuzları veya telif hakkı olmayan herhangi bir yayını paylaşmak için mükemmel bir dosya formatı yapar.

Windows’ta bir epub dosyası açmak için ücretsiz bir uygulama kullanın
Calibre , uzun yıllardır piyasada olan ücretsiz bir e-kitap yönetim uygulamasıdır. Bir epub kitaplığını bir arada tutmanın mükemmel bir yoludur, ayrıca bir dosya türünü diğerine dönüştürebilmek ve elbette bunları okuyabilmenizi sağlamak gibi bir dizi başka özelliğe sahiptir. Epub dosyanızı açmak için Calibre’yi indirin ve uygulamayı yükleyin. Başlatın, ardından sağ üst köşedeki Kitap ekle seçeneğini tıklayın . Okumak istediğiniz dosyayı bulun, üzerine tıklayın, ardından Calibre’nin ana bölmesinde göründüğünü gördüğünüzde, onu vurgulayın ve ekranın üst kısmındaki Görüntüle simgesine tıklayın.
Artık epub dosyasının, okuma tercihlerinize uyacak şekilde yeniden boyutlandırabileceğiniz yeni bir pencerede göründüğünü göreceksiniz.

Windows’ta bir epub dosyası açmak için bir tarayıcı eklentisi kullanın
Calibre kadar tam özellikli bir şey yüklemek istemiyorsanız, tarayıcınız için birkaç iyi eklenti ve uzantı vardır. Artık Google’ın Chromium motorunu temel alan Microsoft Edge ile, Google Chrome için tüm uzantıların Opera’nın yanı sıra Edge için de mevcut olduğunu göreceksiniz.

Chrome’daki e-kitaplar için en popüler uzantılardan biri EPUBReader’dır . Bu ücretsiz uygulama, epub dosyalarınızı tarayıcınızdan çıkmadan açmanın ve okumanın basit bir yoludur. Bunu almak için, Chrome Extension Store’daki EPUBReasder sayfasına gidin ve Chrome’a Ekle düğmesini tıklayın.
Simge kısa bir süre sonra araç çubuğunuzda görünmelidir veya birçoğunuzun Chrome’un sağ üst köşesindeki üç noktayı tıklamanız ve Diğer araçlar> Uzantılar’ı seçmeniz ve EPUBReader’ı bulmanız ve etkinleştirmek için anahtarı tıklamanız gerekir.

Bir epub dosyasını açmak istediğinizde, araç çubuğundaki EPUBReader simgesine tıklayın ve bir klasör simgesinin göründüğünü göreceksiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz