Word uygulaması ofis çalışanlarından, ev amaçlı kullanıcılara kadar pek çok kişinin kullandığı önemli bir program. Bu programı şifrelemek de kişisel gizliliğiniz için oldukça önemlidir.

Word programındaki yazıların size özel olduğunu düşünüyor ve üçüncül şahısların görmemesini istiyorsanız uygulamaya şifre koyabilirsiniz. Bu sayede uygulamadaki hiçbir yazıyı kimse göremez. Şifre koyma işlemi Word programının 2020 versiyonuna kadar kullanılabilir ve çok yüksek ihtimalle 2020 versiyonu için de aynı işlemler yapılacaktır.

Nasıl Şifre Koyulur?

Office Word programına şifre koymak istiyorsanız öncelikle kayıtlı bir word dosyasını yoksa boş bir word dosyasını açmanız gerekmektedir. Dosyayı açtıktan sonra görünüm bölümüne tıklayınız. Sonrasında yukarı sağ bölümündeki Özellikler bölümüne tıklayınız. Bu işlemden sonra Bilgi ekranı açılacaktır. Bilgi ekranını açtıktan sonra Belgeyi Koru bölümünü işaretleyin ve arından belgeyi şifrelemek için parola ile şifrele seçeneğini işaretleyin. Bu aşamadan sonra parola yazan yere şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Eski Tarihli Word Dosyasına Şifre Koyma

Word dosyanız eski ise, yine de şifre koyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar şunlardır,

Önce dosya menüsüne girip farklı kaydet seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Sonra yine aynı pencerenin sağ üst köşesinde bulunan araçlar seçeneğine tıklayınız.Bu işlemden sonra açılan pencerede güvenlik seçeneklerine gideceksiniz. Güvenlik seçenekleri bölümüne parola girmek için iki boş kutu bulunmaktadır. Bunlardan ilk olanı açma parolası iken ikincisi ise değiştirme parolası olacaktır. Tercihinize göre parolaları ayarlayıp dosyaları kilitleyebilirsiniz.

Dosyadaki Şifre Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Word dosyasındaki şifreyi açmak için önce dosya açılır ve ardından karşınıza şifre ekranı çıkar. Dosyaya koyduğunuz şifreyi girersiniz ve dosyayı açarsınız. Sonrasında işiniz bittiğinde dosyayı kapatabilir ve yeniden otomatik olarak şifrelenmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz