Microsoft artık PlayStation yapımcısı Sony ve Nintendo’yu Xbox platformu için en büyük rekabet olarak görmüyor.

Microsoft’un oyun başkanı Phil Spencer, bulut bilişim altyapıları nedeniyle artık Amazon ve Google’ı en iyi rakipleri olarak gördüğünü söyledi.

Bulut oyunları, oyuncular tarafından yaşanan bazı yaygın hayal kırıklıklarını ele alır, ancak kendi başına bazı sorunları ortaya çıkarır.

Ancak Bay Spencer, “geleneksel” rakipleri Nintendo ve Sony’nin oyunların geleceği ile adım adım atıldığını söyledi.

“Eğer Nintendo ve Sony bahsederken, biz onlar için saygı duyuyoruz, ama bundan sonraki ana rakipleri Amazon ve Google’ı bkz” diye Protokolü anlattı , yeni bir teknoloji haber sitesi.

Diyerek şöyle devam etti: “Bu Nintendo ve Sony’ye saygısızlık değil, ancak geleneksel oyun şirketleri biraz pozisyon dışı.”

Google, Stadia akış hizmetiyle 2019 yılında ev oyun pazarına girdi.

Şirketin geniş bulut bilişim işi, gerekli altyapıya sahip olduğu anlamına geliyor, ancak eleştirmenler Stadia’daki oyun dizisinin şu anda seyrek olduğunu söylüyor.

Amazon ve Apple uygulama mağazalarında oyun sunarken, Apple aylık bir abonelik sunarken, şu anda bir bulut oyun hizmeti sunmuyorlar.

Bununla birlikte, Amazon aynı zamanda muazzam bir bulut bilişim işletmesi işletiyor ve bir oyun hizmeti geliştirdiği söylentileri var.

Bulut oyunları nedir?

Bulut oyunlarında, oyuncuların bir oyun konsolu satın alması gerekmez.

Bunun yerine, oyunlar internet üzerinden TV, bilgisayar, akıllı telefon veya tablete aktarılan devasa veri merkezlerindeki sunucularda çalıştırılır.

Bu, oyuncuların disk satın almaları veya oyun ve yazılım güncellemeleri indirmeleri gerekmediği anlamına gelir, bu da uzun zaman alabilir.

Ancak, oyunları yayınlamak için hızlı ve güvenilir bir internet bağlantısı gerektirir.

Oyun kumandasındaki düğmelere basmak ve ekranda yanıt veren karakter arasında gözle görülür bir gecikme, oyunları oynatılamaz hale getirebilir.

Genellikle aylık abonelik ücreti vardır ve bazı hizmetler bireysel oyunlar için ekstra ücret alır.

Ne zaman kalkacak?

Sony , 2014’ten beri PlayStation Now bulut oyun hizmetini sunarak oyuncuların PS4 konsoluna veya PC’ye 700’den fazla oyun yayınlamasına izin verdi.

Ancak, şu anda tam 1080p yüksek tanımlıdan daha düşük kalitede 720p çözünürlükte oyunlar yayınlıyor.

Edilir Sony Microsoft’un Azure bulut hizmetini kullanacak beklenen gelecekte iktidara onun PlayStation akışı hizmetinin bir yenilenen versiyonu.

Microsoft , kendi Project xCloud hizmetini geliştirmektedir, ancak şu anda yalnızca davet amaçlıdır.

Kasım ayında, Bay Spencer BBC News’e bulut oyunlarının yaygınlaşmasının “yıllar” olacağını söyledi.

Nintendo , eski NES ve SNES konsollarından yaklaşık 60 retro oyun sunuyor ancak şu anda tam teşekküllü bir oyun akışı hizmeti yok.

Nintendo Switch konsolu, bulut oyununun vaatlerinden birini zaten yerine getiriyor: başlıklar hem “hareket halinde” hem de evde televizyonda çalınabilir.

Salı günü, oyun donanım üreticisi Nvidia , aylar süren testlerden sonra GeForce Now akış hizmetini resmen başlattı.

Nvidia’nın teklifi, oyuncuların Steam gibi dijital bir mağazadan satın aldıkları unvanları yayınlamasına olanak tanıyan bir “kendi oyunlarınızı getirin” hizmetidir.

IHS Markit danışmanlığından Piers Harding-Rolls, “Oyunlarına bilgisayarlarından uzakta ekranlardan ve aynı zamanda oyun PC’sine erişimi olmayan oyunculardan erişmek isteyen mevcut oyun PC kullanıcılarının” hedefleniyor.

“Google, desteklenen oyunların bulunmaması nedeniyle eleştiriyle karşı karşıya olduğu için, şu anda en popüler ücretsiz ve premium PC oyunlarının 300’den fazla anında oynatılmasını destekleyen Nvidia’nın hizmeti önemli bir rekabet tehdidi.”

Hem Sony hem de Microsoft, hala ev için yeni oyun konsolları üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Microsoft, Xbox Series X konsolunun şimdiye kadar ürettiği “en hızlı ve en güçlü” olacağını söylüyor.

Bu arada Sony, PlayStation 5’in Noel 2020 için zamanında çıkacağını doğruladı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz