Bilim insanları bir yöntem geliştirerek felçli hastaların düşünce gücü ile yazı yazmasını sağladı. El hareketleri zihninde canlandırıldıktan sonra hangi harfi yazdığını tahmin eden yapay zeka çok başarılı bir adım attı. İşte detaylar…

Tam anlamıyla felçli hastaların yaşamış olduğu bir çok sıkıntı için bilim insanları çalışmalarına devam ediyor. Göz hareketleri olsun yada yapay ses sistemleri olsun bir çok öğrenim süreci gerekmekte.

Felçi insanların bu konuda yaşamış olduğu sıkıntılar kapsamında, gelişen teknoloji ile az da olsa bu sıkıntılar hafiflemekte. Felçi kişilerin yaşam kalitesini daha fazla arttırmak için beyin gücü ile yazı yazma amacı geliştirildi.

Elon Musk’ın da onay verdiği beyin-bilgisayar hareketleri ile elektrotlar hastaların ekrandaki bir imleci düşünme gücü ile hareket ettirip bazı harfleri seçebilmesine onay sağlamıştır. Bu konuda hastaların dakikada 39 karakter yazabildikleri öğrenildi.

Yeni geliştirilen yöntem ise 66 karakter!

Denemelerden sonra sinirbilimi ile beraber hastaların eliyle yazı yazdığı düşünmesi istenmekte. Beyin aktivitelerini izleyen bir arayüz hastanın hayal ettiğini anlamak için karşımıza çıkıyor. Denemelerde ise %95′ varan doğruluk onayı elde edildi. Sizlerinde bu fotoğrafta görebileceği gibi, hastalara umut ışığı artık çok daha fazla.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz