Sizlerinde tahmin ettiği gibi karşımızda duran duvarın arkasında ne olduğunu göremiyoruz. Ancak yapay zeka teknolojisi artık ışık yansımalarından geri planda ne tür hareketliliğin olduğunu anlayabiliyor. İşte detaylar…

Son zamanlarda tüm hayatımızın içerisinde yer alan yapay zeka teknolojilerinin son yetenekleri ise bizleri çok fazla şaşırtıyor. MIT enstitüsü uzmanları ile duvarın arkasında ne gibi bir hareketlik olduğunu anlayan yapay zeka projesi geliştirildiği ortaya çıktı.

Normal anlamda güvenlik kameraları bakış açılarının gidebildiği kadar kayıt yaptıklarını biliyoruz. Bir duvarın köşesinden sonrası yada koridor gibi görüş alanının olmadığı noktaları görmek mümkün değil. Yinede MIT bunun çözümü olarak geliyor.

Karşımıza çıkan bu geliştirilmiş teknoloji aslında ışığın bir nesne üzerindeki yansımalarını algılıyor ve hesaplama yapıyor. Böylelikle duvar arkasındaki nesnenin ne olduğunu belirleniyor. Teknoloji aslında belirli bir aydınlık ortam sırasında görüş alanı ve birçok alanda kullanılacak gibi duruyor.

Birçok deneme sonucunda bir televizyonda oynanılan sahnenin duvara vuran ışıklarını algılayan yapay zeka bulanık da olsa başarılı olarak nesnenin hatlarını ve ne yaptığını bizlere gösterdi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz