Mobil cihazlar ile internet kullanırken veri kullanımı oldukça büyük bir yere sahip oluyor. Akıllı cihazların aşırı veri tüketmeleri sonucunda özellikle internet bağlantı hızı düşük olan kişiler büyük sıkıntılar yaşayabiliyorlar. Bu durumun farkında olan üreticiler ise son olarak Opera tarayıcı ile veri tüketimi konusunda çeşitli optimizasyon çalışmalarına girişmişlerdi.

Akıllı telefonların mobil veri tüketimi konusunda ise yeni bir adım bugün Google tarafından atıldı. Google Chrome tarayıcıya gelen yeni bir güncelleme ile birlikte geliştirilmiş bir Veri Koruma Modu ortaya çıktı.

Yeni geliştirilen ve daha detaylı hale getirilen bu veri koruma modu sayesinde artık mobil cihazlarınızda Chrome tarayıcı kullandığınız zaman %70 oranında daha az veri kullanabileceksiniz. Mevcut hali ile kullanıcılara %50 oranında veri tasarrufu imkanı tanıyan bu özellik içerisinde büyük görseller yer alan sayfaları ziyaret ederken oldukça fazla işinize yarayacak bir özellik.

Türkiye için Ne Zaman Aktif Olacak?

Veri tasarrufu modunda internet kullandığınız zaman büyük boyutlu olan görseller bağlantı hızınızı daha da fazla yavaşlatmaması için otomatik olarak Chrome tarafından tespit edilecek. Böylelikle hızınız stabil bir şekilde kalırken kota aşma gibi problemler ve sürpriz faturalar ile karşılaşmak gibi sıkıntılar yaşamayacaksınız.

chrome

Şimdilik sadece bağlantı hızları konusunda büyük sıkıntı yaşayan Endonezya için aktif edilmiş olan bu yeni Chrome güncellemesinin ilerleyen dönemlerde Türkiye için de aktif edilmesi bekleniyor. Birkaç ay içerisinde ise bu özelliğin tüm bölgelere dağıtılması bekleniyor.

[appbox googleplay com.android.chrome]

Kaynak: androidauthority

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz