Akıllı telefonlardaki lityum iyon pil doğal olarak, isminin bir parçası olan iyon ile sınırlıydı. Bu pil lityumu sadece iyonları sağlayan pil parçasında güvenli şekilde kullanıyordu ve fakat bu sırada çok fazla potansiyel enerji harcanıyordu.

Henüz çok yeni olan bir habere göre Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni bir lityum iyon pil geliştirdiler. Bu pil çok uzun süre dayanabilmekte. Bu teknik kararsız olan kimyasalı kontrol altında tutan nano düzeyde karbon kalkanının kullanılmasıyla, pilin anodunda (elektronların çıktığı yerde) daha yoğun ve daha etkili lityum olmasını sağlıyor. Bu kimyasal eğer kontrol altında tutulmazsa cihazın ömrünü hızlıca ve kolayca kısaltabiliyor.

batarya omru_2

Lityum İyon Pil Batarya Ömrünü Üç Kat Uzatacak

Yapılan araştırmanın bir sonucu olan ve şarj süresini önemli ölçüde uzatan akım kaynağı (güç kaynağı) çabuk ayrışmıyor ve diğerlerine göre nispeten daha güvenli kalıyor. Stanford Üniversitesi’nden Steven Chu (aynı zamanda eski ABD Enerji Bakanı) bir hesaplama yaparak bu gelişmiş lityum iyon pil sahibi bir telefonun iki kattan üç kata kadar daha fazla batarya ömrüne sahip olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu sayede otomobil üreticileri sağlıklı bir sürüş mesafesi sağlayan ucuz elektrikli otomobiller üretme olanağına sahip olabilir.

Tüm bu gelişmelere rağmen lityum iyon pil sahibi herhangi bir ürünün elimize geçebilmesi için daha çok mühendislik işine gereksinim var. Yine de gelecekte üretilecek cihazların bir günden çok fazla batarya ömrüne sahip olacağını hayal etmek zor değil.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz