Eski Android sürümleriyle gelen yeni telefonlar çok da şaşırtıcı değil. İşte Nedenler?

Baktığınız zaman, Android’in “eski” sürümlerini çalıştıran satışta telefonları – pahalı telefonları – göreceksiniz. Yüzlerce dolara mal olan ve genellikle kendi segmentlerinde bulunan en iyi modeller olan yepyeni telefonlar. “Eski” yazılıma sahip diğer yeni telefonların yanında raflarda olacaklar. Ve sadece bir süredir mevcut olan modeller değil, duyduğumuz ve satın almak için bekleyen piyasaya sürülen cihazlar. Bazıları için bu sinir bozucu olabilir. Ama bir sebebi var ve oldukça basit.

Fırsat maliyeti olarak bilinir . Fırsat maliyetinin ardındaki fikir, tüm kaynakların verimli kullanılması gerektiğidir. Bu kaynaklar parasal olabilir, ancak zaman veya başka herhangi bir şirket menfaati gibi şeyleri de içerir.

Android çalıştıran telefonların çoğunun en son yazılımı kullanmadığı bir sır değil. En son platform sürümünde olabilirler (yani Android 9 Pie), ancak muhtemelen en son revizyon veya güvenlik düzeltme eki seviyesine sahip değillerdir.

Bir işletim sistemi kurmak zordur ve bu durumunortasındaki platformu değiştiremezsiniz.

Google, sattığı ürünler için yalnızca Android’in eksiksiz bir sürümünü yapar. Ancak, Samsung, LG, Motorola, OnePlus gibi şirketlerin ve liberal bir yazılım lisansı nedeniyle istedikleri zaman Android tabanlı kendi işletim sistemlerini kurmalarını sağlıyor . Bu yüzden Android bu kadar hızlı bir şekilde baskın işletim sistemi haline geldi.

Komple bir işletim sistemi kurmak ve test etmek ucuz değildir. Bazen nispeten kolaydır; BlackBerry ve OnePlus gibi şirketleri aylık güvenlik düzeltme ekleri almaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Yeni kod, mevcut koda birleştirilmek üzere tasarlandı ve bunu yapmak için kullanan tüm şirketler, Google’ın indirdiği dosyaya kıyasla değiştirdikleri parçaları kontrol etmek. Ancak tüm güncellemeler küçük veya basit değildir – Android 8’den Android 9’a güncelleme için gerekenler gibi Android’in çekirdeğinde gerçekleşen değişiklikler başka bir konudur.

Her ne kadar ilkbahar ve sonbaharda telefon yayılma kümeleri olma eğiliminde olsa da, yıl boyunca ilan edilen yeni telefonlar görüyoruz, çünkü şirketlerin hepsinde farklı sürüm döngüleri var. Ancak Google, akıllı telefon üreticilerinin ne yaptığına bakılmaksızın, yeni Android platform sürümlerini sonbaharda piyasaya sürüyor ve bu, ikisi arasında bir tür bağlantı kesilmesinin daima olacağı anlamına geliyor. Ve bu, Google’ın Android’in yeni bir sürümünü piyasaya sürmesinden yalnızca bir ay önce ilan edilen telefonları görebileceğimiz potansiyelini yaratıyor; örneğin, gerçekten satışa çıktığı zaman zaten güncel değil.

 

Bir telefonun başlatılması aylar alır ve yazılım bu işlem sırasında eski hale gelebilir.

Bu daha da büyük (veya en azından dikkat çeken) kopukluk olabilir, çünkü bir şirketin bir telefonu gerçekten piyasaya sürmesi sürecini atması birkaç ay alır. Yıl içinde bir telefonun ne zaman başladığına bakılmaksızın, bir akıllı telefonun belirli şebekelerde ve çeşitli ülkelerde çalışabilmesi için sertifika alma işlemi çok zaman alıyor. Bu işlem ne kadar uzun sürerse, yazılım kilitlendiğinde telefonun satışa sunma süresi arasındaki fark o kadar artar.

Genellikle, bu gecikme arkasında belki birkaç güvenlik güncel yamalar, ya da küçük bir revizyon (xx1) olmak telefona açar – ama zamanlama ise sadece yanlış, bir telefon, bir tam sürüm eski başlatmak görebilirsiniz. Samsung veya LG’deki hiç kimse veya başka herhangi bir şirket telefonunuzda eski bir yazılım olmasını istemez, çünkü bu zaten telefonu en yeni sürüme güncellemeyi taahhüt edecektir. Ancak güncellemeyi kendileri yapmak zorunda oldukları için zaman alıyor. İşte bu yüzden, herkesin elinden gelenin en iyisini yapmasına rağmen eski Android sürümlerine sahip telefonları görüyoruz.

Güncel olacağınızı nasıl bilebilirim?

En son Android sürümüne sahip olup olmadığınıza dair tüm tahminlerden kurtulabilmenin tek yolu bir Google Pixel telefon satın almak. Google, tüm telefonlarını en yeni Android sürümüyle birlikte sunar, ancak daha da önemlisi devam eden yazılım güncellemelerini garanti eder. Pixel ile, en az iki yıl boyunca tam platform güncellemesi ve üç yıl boyunca aylık güvenlik güncellemesi elde edersiniz. Ve bir kez daha, hemen ortaya çıkıyorlar.

Google Piksel 3 700 $ başlar, ancak Google Piksel 3a aynı yazılım desteği vardır ve 400 $ başlar.

Pikseller özellikle size çekici gelmiyorsa, düzenli ve sürekli yazılım desteği beklentisiyle gelen birkaç seçenek daha var. OnePlus, güncellemeleri takip etmek için iyi bir iş çıkarır ve OnePlus 7 Pro , harika bir telefondur. Ayrıca Nokia 7.1 veya Xiaomi Mi A2 gibi bir Android One telefonunu daha ucuza satın alabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz