Yerli otomobil için açıklamalar gelmeye başladı. Elektrikli araçların farklı ÖTV’lerinden bahseden Gürcan Karakaş, kategorilere göre farklı güç seçenekleri olacağını açıkladı.

Türkiye Otomobil Girişimi Grubu TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, herkesin merakla beklemiş olduğu yerli otomobil için bazı açıklamaları gündeme taşıdı. Yerli otomobilin prototipinin sadece bir maket olmadığını ve gerçek boyutlarda yürüyecek bir araç olacağını dile getirdi.

Daha öncelerde yerli otomobilin 1/4 ölçekli modeli gösterilmişti. Karakaş ise açıklamalarında ön tanıtımın Aralık ayında yapılacağını dile getirdi. Ayrıca Doğuştan elektrikli, fikri ve sınai haklarının tamamı ülkemize ait olan C segmentinde bir SUV aracın ön gösterimi maket olmayacak. Aracın fotoğrafları ise Aralık ayında karşınıza çıkacağını ifade etti.

Farklı güç seçenekleri bulunuyor!

Türkiye’de üretilecek olan elektrikli araçların motor güçleri 3 farklı şekilde geliyor. 85 kw geçmeyenler yüzde 3 ÖTV, 85-120 kw arasında yüzde 7 ve 120 kw üstüne ise yüzde 15 ötv uygulanacak. Açıklamalarda ayrıca lityum iyon batarya kullanılacağı ve tek şarjla 500 km yol gidileceği belirtildi. Ek olarak otonom sürüş olacağı da dile getirildi.

Henüz olarak nerede üretileceği belirtilmeyen yerli otomobilin ise 2022 yılında pazara çıkacağı söyleniyor. Çarpışma testinden o günkü şartlara göre 5 yıldız alması beklendiğini ve daha sonra yurt dışına bile ihraç edilmesi bekleniyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz