Yükseköğretim Program Atlası, üniversite öğrencisi adaylarının doğru tercih yapmasında çok önemli bir rol oynuyor. Üniversite adayları, taban puanları, başarı sıralamaları, net ortalamaları, tercih ve net sihirbazı gibi birçok bilgiye buradan ulaşabiliyor. Peki bu YÖK Atlas nasıl kullanılır?

yök atlas ile ilgili görsel sonucu

YÖK Atlas Tercih Robotu
YÖK Atlas sayfasına girdiğinizde karşınıza çıkan lisans/önlisans seçeneklerinden size uygun olanı seçtikten sonra puan türünüzü belirleyin. Daha sonra karşınıza şehir, üniversite ve bölümler gelecek. Buradan istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

YÖK Atlas Net Sihirbazı
YKS TYT-AYT puanlarına göre üniversiteye yerleşen en son kişinin verileri burada yer almaktadır. Buradaki tüm bilgiler doğrudur. Net sihirbazında istediğiniz programı, yılı vs. istediğiniz verileri istediğiniz şekilde ayarlayın. Daha sonra bilgiler karşınıza çıkacaktır.

yök atlas ile ilgili görsel sonucu

YÖK Atlas Tercih Listesi
Bu bölümde üniversite adayları daha sağlıklı tercih yapabiliyor. “Üniversite Seç” kutucuğuna üniversite ismi girerek, o üniversitedeki lisans programlarının listesini görebilirsiniz. Detayları görmek için programın üstüne tıklayabilirsiniz. ‘Program Seç’ bölümünde ise istediğiniz programı seçip programın yer aldığı üniversiteleri belirleyebilirsiniz.

Mezun Başarı Atlası
Burada mezun olan adaylar KPSS-1, KPSS-2, TUS-TT1, TUS-TT2, TUS-KTP, DUS, AB-AYB sınav türlerine ait başarılarını inceleyip değerlendirebiliyor. Mezun başarı atlası başlığına tıklayıp, sınavı seçip, puan bilgilerini, tablo halinde listeleyebilirsiniz.

Üniversitelerimiz Modülü
Buradan ise seçtiğiniz yeni bir bölüm ve üniversiteler hakkında istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz