YÖK geçtiğimiz günlerde dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yüzünden üniversitelerin online eğitime geçmesiyle alakalı 207 üniversiteden 1 milyon 255 bin öğrenci ile 27 bin 820 öğretim görevlisinin katıldığı bir anket gerçekleştirdi ve anketin sonuçlarını paylaştı.

yök anket sonuçları ile ilgili görsel sonucu

YÖK’ün gerçekleştirmiş olduğu ankete yüzde 74’ü lisans, yüzde 22’si ön lisans, yüzde 1’i ise doktora okuyanlar katıldı. Geri kalanı ise öğretim görevlisi ve fen-mühendislik alanından kişilerden oluşuyordu. Özellikle salgın sürecinde esnek yönetim anlayışını benimseyenlerin oranına bakacak olursak, öğrencilerin yüzde 43’ü, öğretim görevlilerinin ise yüzde 72’si olumlu yönde olduğu ortaya çıktı. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 90’ı çevrimiçi eğitimde sunulan ders materyalleri ve içeriklerden yararlanabildiğini belirtmiş, üzde 25’i ise derslerin çevrimiçi olmasının öğrenmeye olumlu etkisi olduğunu belirtmiş durumda. Öğrencilerin %48’i online eğitimle hem derslerine hem de yaşantılarına daha iyi vakit ayırdığını belirtti. Bu kişilerin yanısıra yüzde 27’lik kısım bahar döneminde yüz yüze eğitime geçilmesini isterken; yüzde 47’si çevrimiçi olmaya devam etmesini istediğini belirtti. Yüzde 26’lık bir kesim ise karma eğitim olması gerektiğini savundu.

yök anket sonuçları ile ilgili görsel sonucu

Yüzyüze eğitimde öğretim görevlilerinin yüzde 61’lik bir kesim bahar döneminin de çevrimiçi devam etmesini talep ederken; yüzde 26’sı karma, yüzde 13’ü ise yüz yüze olmasını istedi. Öğretim elemanlarının yüzde 44’ü salgının ardından eğitimlerin yüz yüze devam etmesi yönünde görüş belirtirken; yüzde 56’sı çevrimiçi ya da karma olmasını talep etti.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz