Yalnızca yönlendiricinizdeki bir ayarı değiştirmeniz gerektiğinde, bu ayarlara nasıl ulaşacağınızı bilmediğinizi fark edersiniz. Ancak bunu nasıl yapacağınızı bildiğinizde kolaydır ve bunu okuduktan sonra yaparsınız.

Yönlendiricinizde oturum açmak için IP adresini bilmeniz gerekir. Bunu Windows’ta aşağıda açıklayacağımız ipconfig aracını kullanarak bulabilirsiniz. Adresi, yine aşağıda nasıl yapacağınızı göstereceğimiz Wi-Fi ayrıntılarına bakarak da telefonunuzda bulabilirsiniz.

Bu bilgileri bulduktan sonra, yönlendiricinin yönetici şifresine kesinlikle ihtiyacınız olacak ve yönlendiricinin üzerindeki bir etikete basılması gerekir.

Birisi varsayılan şifreyi değiştirdiyse, ondan istemeniz veya yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir.

Yönlendiricinize Wi-Fi üzerinden erişemiyorsanız, yönlendiriciniz ile bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız arasında bir Ethernet kablosu bağlayın .

Windows’ta ağ geçidi adresini bulma

İlk olarak, Başlat menüsü arama kutusuna ‘command’ yazıp Komut İstemi’ni seçerek bir komut istemi açın. Ya da sadece Windows tuşuna basın ve ‘R’ birlikte basın ve ‘cmd’ yazın ve Enter’a basın.

Komut istemine ‘ipconfig’ yazın ve Enter tuşuna basın. Bilgisayarınızda ağ bağdaştırıcılarının bir listesini göreceksiniz. Varsayılan ağ geçidinin yanındaki sayıyı bulmak için bilgilere bakın. Bu, yönlendiricinizin IP adresidir.

Android veya iOS’ta ağ geçidi adresini bulma

İOS’ta Ayarlar uygulamasını açın ve ardından:

Kablosuz ağa hafifçe vurun
Telefonunuzun yönlendiricinizin Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun
Ağ adının sağındaki “i” ye hafifçe vurun
Yönlendiricinizin IP adresi ‘Yönlendirici’nin yanında gösterilir
Android’de ayar menüleri telefondan telefona değişir, ancak Kablosuz ayarlarını bulduktan sonra:

Telefonunuzun yönlendiricinizin Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun
Ağ adına dokunun
Listede ‘ağ geçidi’, ‘yönlendirici’ veya başka bir giriş arayın.
Ne yazık ki bazı telefonlar yönlendiricinin IP adresini listelemez, bu yüzden bulmak için başka bir cihaz kullanmanız gerekir. Yine, varsayılan adres için yönlendiricinin kendisinde veya kılavuzunda bulunan etiketlere bakmayı deneyebilirsiniz.

Yönlendiricide oturum açın

Yönelticinin IP adresiyle donanmış bir web tarayıcısı açın ve adres çubuğuna varsayılan ağ geçidi numarasını (bizim durumumuzda 192.168.2.1) yazın, ardından Enter tuşuna basın. IP adresinden önce http: // eklemeyin.

Ortak yönlendirici IP adresleri

192.168.0.1
192.168.1.254 (BT Ev Hub’ları)
192.168.1.1

Nadir durumlarda, sonuna iki nokta üst üste ve bir bağlantı noktası numarası eklemeniz gerekebilir (örneğin 192.168.0.1:443), ancak çoğu ev yönlendiricisinin buna ihtiyacı yoktur.

Şimdi yönlendiricinizin giriş ekranını görmelisiniz.

Muhtemelen yönlendiricinin ayarlarında değişiklik yapmak için bir yönetici şifresi girmeniz istenecektir. Bu yönlendiriciye yazdırılmalıdır, ancak değiştirdiyseniz bunun yerine bu şifreyi girin. Parolanız yoksa, üreticinin yönergelerini izleyerek yönlendiriciyi fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. (Aşağıda genel talimatlar verilmiştir.)

Giriş ekranına erişimde sorun mu yaşıyorsunuz? Okumaya devam et…

Sorun giderme ipuçları

Giriş ekranını görmüyorsanız, bunun nedeni ağ geçidi IP adresinin ağ bağdaştırıcısı ayarlarınız altında manuel olarak girilmiş olması olabilir.

Kontrol etmek için Windows ‘Denetim Masası’nı açın ve’ ağ’ı arayın. Ağ ve Paylaşım Merkezi altındaki Ağ Bağlantılarını Görüntüle’ye tıklayın.

İnternete bağlanmak için kullandığınız adaptöre sağ tıklayın (genellikle bir PC için kablosuz olan veya Ethernet) ve Özellikler’i seçin.

Ardından Internet Protokolü Sürüm 4’ü bulmak için listeyi aşağı kaydırın. Listeye tıklayın ve ardından Özellikler düğmesine tıklayın.

Otomatik olarak bir IP adresi al’ın seçildiğinden emin olun ve ayrıca DNS sunucusu adresini otomatik olarak al.

Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için önceki adımları tekrarlayın.

Yönlendirici kullanıcı adınızı ve şifrenizi sıfırlayın

Yönlendiricinizin kullanıcı adını ve şifresini unuttuysanız, fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Bu genellikle bir düğmeye basılarak veya sıfırlama deliğine bir ataş veya pim yerleştirilerek elde edilir.

Not: Bunu yapmadan önce, yaptığınız ayarları kaybedeceğinizi ve yedeğiniz yoksa geniş bant kullanıcı adınızı ve ayrıntılarınızı yeniden girmeniz gerekebileceğini unutmayın. Bununla birlikte, bu ayrıntıların elinizde olması büyük bir sorun değildir.

Sıfırlamak için düğmeyi ne kadar süreyle tutacağını öğrenmek için kılavuzunuzu kontrol edin. Bunun çalışması için yönlendiricinin şebekeye bağlı ve açık olması gerekir.

Yönlendiricinizi sıfırladıktan sonra, yönelticinin yönetim arayüzüne bağlanmak için önceki adımları takip edebilirsiniz.

Yönlendiricinizin ayarlarına erişme nedeniniz bir Kablosuz ağ yapılandırmaksa, şimdi bunu yapabilirsiniz. Wi-Fi ağının adını unutulmaz bir şeyle değiştirmeye değer, ancak bir şifre belirlemek en önemlisidir.

Mümkünse, WEP yerine WPA2 veya WPA3 güvenliğini seçin.

Siz oradayken, başkalarının yönlendiricinizin ayarlarına erişmesini önlemek için yönlendiricinin arayüzünün şifresini değiştirin.

IP adresini, Wi-Fi şifresini ve yönlendirici kullanıcı adını ve şifresini unutmamak için yönlendiriciye bir etiket yapıştırın.

Ekstra kontroller

Hala yönlendiricinize bağlanamıyorsanız, yazılım güvenlik duvarlarının devre dışı olduğundan emin olun. Bunlar antivirüs veya internet güvenlik yazılımınızın bir parçası veya ZoneAlarm gibi bağımsız bir uygulama olabilir.

Soruna neden olup olmadıklarını görmek için bunları geçici olarak devre dışı bırakın. Windows’un yerleşik güvenlik duvarı soruna neden olmamalıdır.

Ayrıca, belirli web sitelerine erişmenizi engelleyebilecek ebeveyn kontrolü uygulamaları gibi diğer yazılımları da kontrol edin – bir yönlendiricinin ayarlar arayüzü sadece bir web sitesidir.

Web tarayıcınızda soruna neden olan ayarlar da olabilir, bu nedenle sorunu ortadan kaldırmak için farklı bir tarayıcı deneyin.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz