YouTube geçen Şubat ayında sadece çocuklara özel yeni bir uygulama çıkarmıştı. Uygulamanın hem Android hem de iOS sürümü şu an Amerika’da cihazlara indirilebiliyor. Bununla birlikte, çocukların velilerinden çok sayıda eleştiri alan bir konu mevcut: Reklamlar.

Çoğu veli, çocukların uygulamayı kullandığı sırada çıkan reklamlardan şikayet ediyor. Çünkü uygulamada, çocukların televizyon izledikleri sırada bile karşılaşmayacağı türden reklamlar gösteriliyor. Bu yüzden dernekler uygulamayı Federal Ticaret Komisyonu’na şikayet etti. Bu komisyon Amerika’da tüketici haklarını koruyor ve tekelleşmeleri önlüyor. Dernekler uygulamanın çocukları birer reklam hedefi olarak gördüğünü savunuyor.

YouTube_Kids_2

Buna göre televizyonda çocuklara yönelik yayınlanan programlar ve araya giren reklamlar ayrıştırılabiliyor. Fakat çocuklar, YouTube Kids uygulamasında çıkan reklamları izledikleri esas içeriklerden ayrıştıramıyorlar.

Elbette YouTube, bu eleştiriler üstüne bir açıklama yaptı:

Uygulamanın geliştirilme sürecinde çeşitli çocuk hakları dernekleri ve kişisel gizlilik savunucuları ile iş birliğine gittik. Uygulamayı iyileştirmemizi sağlayacak geri bildirimlere her zaman açığız.

Şimdi YouTube Kids Android ve YouTube Kids iOS uygulamalarındaki reklamların kaldırılıp kaldırılmayacağı ya da uygulamayı nasıl bir sürecin beklediği belli değil. Hatırlanacağı üzere YouTube, yeni uygulamasını önce Amerika’daki kullanıcılara sunmuştu. YouTube Kids henüz Türkiye’de indirilemiyor. Şirketin önce uygulamayı Amerika’da sunup geri bildirimler sonucunda  iyileştirdikten sonra diğer ülkelere ve Türkiye’ye açması bekleniyor.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz