Google nihayet YouTube reklam gelirini açıklıyor!

Şirketin 2019 yılında YouTube reklamlarından 15 milyar dolardan fazla para aldığını açıkladı. Alfabenin toplam gelirinin yaklaşık yüzde 10’u olan bu sayı, video platformundan abonelikler dahil olmak üzere diğer gelir kaynaklarını içermez.

Google, sayıları, büyüyen bulut işinin gelirleriyle birlikte, Alfabenin dördüncü çeyrek kazanç çağrısının ilk kez açıkladı.

“Arama’daki ve yeni büyüme alanlarımızdan ikisini oluştururken kaydettiğimiz ilerlemeden gerçekten memnunum – zaten yıllık 15 milyar dolarlık reklam geliri olan YouTube ve şu anda 10 milyar dolarlık gelir elde etme oranına sahip olan Cloud,” CEO Sundar Dedi Pichai bir açıklamada .

2017’ye kadar olan gelir toplamlarını içeren yeni açıklama, YouTube’un reklam işinin ne kadar hızlı büyüdüğünü ve video platformunun 8,1 milyar dolar aldığı reklam gelirinin 2017’den bu yana neredeyse iki katına çıktığını vurgulamaktadır. 2018’deki reklam geliri 11,1 milyar dolardı.

Google, bugüne kadar çok spekülasyon kaynağı olan YouTube’un gelirini kırmayı reddetti.

Pichai ayrıca YouTube’un abonelik işinin nasıl işlediğine de ışık tuttu. Şirketin şu anda YouTube Premium ve YouTube Müzik’e 20 milyondan fazla abonesi ve YouTube TV’ye 2 milyondan fazla abonesi var. Genel olarak, YouTube’un abonelikleri ve ticareti içeren reklam dışı gelirleri 3 milyar dolar.

Yeni istatistikler, Google’ın dezenformasyon ve diğer hoş olmayan içerikler için video platformuna polis yapma yeteneği üzerinde artan bir inceleme ile karşı karşıya kaldığı için geliyor. Facebook gibi Google da bir antitröst soruşturmasıyla karşı karşıya .

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz