Tüm dünyanın kullanmış olduğu video izleme platformu kısa bir süre önce açıklama yaparak, video yayıncılarının platformunda gelir elde etme kurallarında bazı değişikliklerin olacağı dile getirildi. Peki ne olacak?

Bütün dünyanın en fazla kullandığı popüler video izleme platformu YouTube‘da videolar aracılığı ile gelir elde etme alışkanlıkları eskiye göre değişecek. Video yayıncılarının platformdan para kazanması daha fazla kriter sağlanmasıyla kabul edilecek.

YouTube’dan para kazanmak artık zor!

Bunların yanı sıra, platformda reklam ücretlerinin en yüksek olduğu videolarda, çalışanların tek tek elle kontrol edecekleri bazı değişiklikler olduğu ifade edildi. Sizlerinde yakından tanımış olduğu sosyal medya uzmanı olan Mark Mulligan bir açıklama yaparak Google‘ın bu gibi videolar konusunda başta önlem almadığını, sonradan ise çok fazla sert tepki verdiğini söylüyor. Buna ek olarak ise Youtube’un bu konuda hızlı adım atması gerektiğini ifade etti.

Yeni değişiklik kapsamında, video üzerinden gelir elde etmek isteyen kişilerin bazı şartlara uygun olması gerekiyor. Bu şartlar ise şöyle;

  • Yayıncı kanalının en az 1000 abonesi olması gerekiyor
  • Kanalındaki videoların son 1 yıl içerisinde 4 bin saatten fazla izlenmiş olması gerekmekte.

YouTube’un bundan tam 8-9 ay önce aldığı bir karar neticesinde, video geliri sağlayan kişilerin tüm içeriklerinin 10 bin saatten fazla izlenmiş olması istenmişti. Geçtiğimiz yıl yeni değişiklikler ile konu başlıkları içinde bazı düzenlemeler getirilmişti.

Daha önce yapılan açıklamalarda, 10 binden fazla çalışanın geçtiğimiz yıl sonuna dek, videoların gözden geçirilmesi konusunda çalışacakları dile getirilmişti. Ancak bu konuda da ciddi anlamda başarılı bir yol izlenmedi.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz