Yurt dışına çıkacak olan kişilerden alınan yurt dışı çıkış harcı olarak bilinen harç çok önceden beri sizlerden tahsil edilmekte. Peki güncel yurt dışı çıkış harcı ne kadar ve kimler ödüyor? İşte detaylar…

Ülkemizde yurt dışına çıkacak olan vatandaşlardan yurt dışı çıkış harcı alınmakta. Peki ne kadar bu harç ve kimler ödemek zorunda? Bu konuya hemen değinelim.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ HARCI NE KADAR?

Yurt dışı çıkış pulu olarak karşımıza gelen bu vergi, ülkemiz pasaportu ile yurt dışına çıkacak olanlardan 15 TL olarak alınıyor. Yeni yasa ile beraber son gelen bilgilerde harcın artık 15 TL değil 50 TL’ye çıkması için teklif yapıldı! Ödemelerin ise bankalar üzerinden ve havalimanlarında yer alan Maliye Bakanlığı’nın bankoları üzerinden pul ile de gerçekleşmekte.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ HARCINI KİMLER ÖDEYECEK?

Yurt dışına çıkış yapmak isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu pulu ödemek zorunda.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ HARCI NASIL VE NEREDEN ÖDENİR?

Yurt dışına çıkış harcı olarak bilinen bu vergiyi çıkış kapılarında yer alan satış noktalarında pul alarak yada vergi daireleri ile gümrük saymanlıkları hatta yetkili olan bankalar üzerinden ödeyebilirsiniz. Makbuzu veya harç pulunuzu görevlilere ibraz ederek çıkış yapabilirsiniz.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz