Ülkemizde cep telefonları pahalı olduğu için çoğu kişiler genellikle yurtdışından akıllı telefonu getiriyorlar. Ülkemize göre yurtdışından alacağınız akıllı telefonlar neredeyse yarı fiyatına geliyor. Ancak satın alacağınız cihaz Unlocked yani kilitsiz olması gerekiyor.

Türkiye’de sadece pasaport kaydı yapmanız gerekiyor ve daha sonra akıllı telefonu Türkiye’de kullanmaya başlıyorsunuz. Pasaport üzerinden açtığınız zaman her vatandaş için telefon getirme süresi 2 yıl olarak belirlenmişti. Yani 2 yıl süreyle yurtdışından aldığınız cihazı açabiliyorsunuz. Ancak yeni gelen düzenleme ile yurtdışından gelecek olan cihazlar için süre daha da uzatıldı.

Yurtdışından Telefon Getirme Kuralları Değişti!

Yurtdışından gelen telefonların süresiyle ilgili yapılan düzenleme sonucunda, telefon getirme süresi 3 yıla çıkarıldı. Yani daha önce 2 yıl arayla telefon getirme hakkınız varken şimdi bu süre 3’e çıkarıldı. Kendinize yurtdışından cihaz getirdiniz ve pasaport kaydınızı yaptırdınız bir sonraki adım için 3 yılı beklemeniz gerekecektir.

Önceden IMEI kayıt ücreti 170,70 TL, şimdi ise yapılan ilk zam sonrası kayıt ücreti 500 TL’ye ulaştı. Yüzdelik orana baktığımız zaman bu durum yaklaşık %300 oranında arttı. Ancak bu zammın devamı tekrar geldi. Ocak 2019’da bu ücret 618,65 TL olarak belirlendi. Bu durum akıllı telefon ilgilileri için büyük bir şok oluşturdu. ÖTV oranının fazla olması, akıllı cihazların fiyatını da etkiledi. Akıllı telefonların yeni fiyatları, birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz