Akıllı telefon insanların artık standart bir aksesuarı haline geldi ve herkesin elinde en az bir telefon bulunmaya başladı. Bunun nedenleri olarak güzel tasarıma sahip olmalarını ve işlevselliklerini gösterebiliriz. Gelişen teknoloji sonrasında yeni donanımlara kavuşan akıllı telefonlar sahiplerine en yüksek performans keyfini yaşatıyor.

Akıllı telefon sahibi olmak isteyen kişiler çeşitli mağazaların ve web sitelerin yanı sıra yurt dışını da inceliyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri‘nden bir cihaz almayı düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Barack Obama‘nın onayladığı yeni yasada bu kişileri sevindirecek bir gelişme mevcut.

Yurt dışından akıllı telefonun yanı sıra herhangi bir şey getirmek pasaport işlemleri, garanti problemleri gibi sorunları doğursa da fiyatının Türkiye’ye göre daha ekonomik olması tercih sebebi oluyor. İş görüşmeleri nedeniyle ya da tatil yapmak üzere ABD‘ye giden kişiler buradaki cihazlara Türkiye fiyatlarının yarısını ödeyerek sahip olabiliyor. Son dönemlerde bu alışverişlerin artması ve hâlihazırda Amerikalıların da akıllı telefona olan ilgilerinin artması ile hükümet yeni bir yasa çıkardı.

akilli telefon yasasi

Akıllı telefonlar, Amerika‘daki çeşitli operatörler vasıtası ile satılıyor ve pek çok işlem, güncelleme sonrası sorun yaşama riskini artıyordu. Yaşanabilecek bu problemleri ortadan kaldırmak üzere ABD lideri Barack Obama, yeni bir yasa tasarısına onay vererek bunun yürürlüğe girmesini istedi. Yasanın adı ise Unlocking Consumer Choice and Wireless Competition Act.

Akıllı Telefon Yasası İle Ne Değişecek ?

Yeni yasa ile tüm kullanıcılar 1 Ağustos tarihinden sonra telefonlarının SIM kilitlerini ABD sınırları içinde de kaldırma şansına sahip olacak. Ancak bunun için de şart koşulmuş. Bu şarta göre telefonun taksitlendirilmemiş yada bir tarifeye bağlanmamış olması gerekiyor. Daha basit bir ifade ile peşin olarak satın alınan yahut tek çekimle alınan telefonların SIM kilidini açmak diğer yollarla satın alınan akıllı telefonlara nazaran daha rahat olacak. Bu uygulama teknoloji tutkunlarını her ne kadar sevindirse de  3 yılda bir gereklilik ve uygunluk yönünden değerlendirilecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz