Başka birinin pasaportu ile imei kaydı artık yapılmayacak. Bundan böyle yurt dışından getirilen telefonların başka bir kişinin pasaportu ile açtıramayacaksınız. Kullanım yasağı geldi.

BTK‘dan akıllı telefonların yurt dışından getirilmesi için bazı düzenlemeler getirildi. Bundan böyle başka birisinin pasaportunu kullanmak yasak. Kısa bir süre önce pasaport kaydı ile cihaz kaydı oluşturma 3 yılda bir yapılabileceği açıklanmıştı. Şimdi ise yeni bir karar ile yeni bir düzenleme yapıldı.

Devlet yurt dışından ülkemize getirilen birçok cihazdan dolayı ekonomik durumdan etkilenmekte. Getirilen ürünlerde vergi durumu 50 euro’dan 20 euroya kadar çekilmişti. Ancak imei kayıt ücretleri 500 TL’ye kadar yükseldi. Son olarak ise pasaport yasağı getirildi. Bundan böyle yurt dışından telefon almak pek mantıklı olmayacak. Telefoncular da bu durumdan etkilenecek.

Yurt dışından gelen telefonda pasaporta imei kaydı durumu

Yurt dışından amcanızın getirdiği bir cihazı başkasının üzerine pasaport kaydı ile açtırıyordunuz. Yeni alınan karar sonucu bu artık mümkün olmayacak. Kayıt yapılan cihazlar sadece kaydı yapan kişinin numaralarında çalışacak. E-devlet üzerinde cihazın kaydı girildiğinde, T.C kimlik ibaresi çıkmakta.

Daha önceden kayıt edenler ne yapacak?

Bu yeni karar daha önceden imei kaydı yapanları veya yurt dışı telefon kullananları etkilemeyecek. Alan kişi adına kayıt yapılsa bile, telefonu satmak istediğinde satamayacak. Kısacası yeni telefonlar etkileniyor. Eski kullanıcılar kaldığı yerden devam edecek.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz