Bu haberimizde sizlere yurtdışı telefon fiyatları ve Türkiye telefon fiyatları arasında olan karşılaştırmayı yapacağız. Türkiye’de teknoloji her geçen gün daha da ileri seviyeye taşınıyor. Ancak dolar ve vergilerden kaynaklı olarak kullanıcılar istedikleri teknolojiye ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi teknoloji, dolar kurları ve vergilerden dolayı ulaşılması zor bir duruma geliyor. Kullanıcılar normalde uygun fiyatlı olan cihazlara ülkemizde yüksek fiyat vermek zorunda kalıyor. Markalar tüm dünya genelinde teknolojilerini uygun fiyata satarken ülkemizde bu konuda sıkıntı yaşayabiliyoruz.

Yurtdışı ve Türkiye telefonlarını karşılaştırmak amacı ile iPhone 11 cihazı baz alacağız. Mesela iPhone 11 fiyatları ABD’de 699-1499 dolar arasında değişiklik gösteriyor. Yurt dışından ülkemize telefon getirmek için de IMEI kayıt harcı ödememiz gerekiyor. Yurt dışından cep telefonu getirme harç tutarı 618 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldı. Pasaport ile IMEI kayıt işlemi 2 yılda bir yerine 3 yılda bir yapılabiliyor. Dolar baz alınarak hesaplama yapıldığı zaman yurt dışından telefon getirdiğiniz zaman cihaza göre değişiklik gösterir anca iPhone 11 için yaklaşık 1.300 TL karınız olabilir.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz