Birkaç gün önce çıkan yasaya göre yurtdışından bireysel olarak getirilen telefonların ülkemizde olan kaydı için alınan harç 618 TL’den 1500 TL’ye çıktı. Bu zam %100’ün üzerinde bir zam ve daha önceden yurt dışından telefon getirmek oldukça mantıklı bir durumdu. Fakat bu zamdan sonra birçok kişinin kararı değişti. Bu haberimizde ise bu zam oranına göre yurtdışından aldığınız cihazlarda tekrar kar edip edemeyeceğinize bakacağız.

Eğer yurtdışından kendinize iPhone XS ya da iPhone XS Max almak istiyorsanız Türkiye fiyatlarına göre yurtdışından aldığını zaman daha da kar etmiş olursunuz. Yani 1500 TL harç ödeyerek iPhone XS ya da iPhone XS Max almak daha da mantıklı olacaktır.

Fakat bu telefon markası dışında diğer telefonları getirmek mantıklı bir karar olmayacaktır. Ülkemizden almanız daha da mantıklıdır. Fakat gelen bu zam oranına göre iPhone’un üst modellerini yurt dışından almak hala mantıklı bir karardır. En çok da amiral gemisi modellerinde yüksek depolama alanına sahip olması bu sürümlerde olan farkı 3700 TL’ye kadar çıkarıyor.

Daha da düşük kapasiteye sahip modellerinde ise bu rakam 2200 TL’ye kadar düşüyor. Eğer iPhone’un üst seviyesine sahip cihazlarını almak istiyorsanız Yurt dışından almanız sizin için daha da karlı bir yöntem olacaktır. Türkiye’de telefon fiyatları oldukça yüksek ve yurt dışından kar ile aldığımız cihazların önünün bu şekilde kapatılması birçok kullanıcıyı üzdü.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz