İnstagram hikayeler kısmı, snapchat ile benzerlik göstermektedir. İnsanlar ‘hikayeler’ bölümü gelmeden önce gönderilerini sadece profillerinde, arkadaşları arasında paylaşıyorlardı. Ancak yıllar geçtikçe bu platform daha da büyüdü ve yenilikler kattı. Platformda yeni olup instagram hikayelerle ilgili öğrenmek istedikleriniz varsa okumaya devam!

Instagram anasayfanızda üst tarafta takip ettiğiniz kişilerin profillerinin küçük şekilde göründüğünü belki de farketmediniz. O gördüğünüz küçük profiller instagram hikayeler bölümüdür. Buraya atılan hikayeleri 24 saat geçtikten sonra görmeyebilirsiniz. Defalarca hikayelere bakabilirsiniz. Merak etmeyin, instagram kaç kez baktığınızı göstermeyecektir. Ve son güncellemeyle beraber hikayeler iki sıra halinde görünecek.

Instagram Hikayesi Nasıl Oluşturulur?

Instagramın hikaye özelliğinden yararlanmak için, uygulamanın sol üst köşesindeki ‘+’ simgesine dokunun ve açılan kamera ekranında video çekme, fotoğraf çekme vb. gibi istediğinizi yapabilirsiniz. Daha sonra bir gruba, bir kişiye göndermeyi seçebilir ya da instagram akışınızda yayınlayabilirsiniz. Ama unutmayın ki içeriği bir kez yayınladıktan sonra değiştirme imkanınız yoktur. En fazla hikayeyi silip en baştan düzenleyip yayınlamanız gerekir.

Instagram hikeyelerinize, sağ üst köşede ‘Aa’ simgesine dokunarak yazılar ekleyebilir, hatta bu yazıların büyüklüğünü, şeklini dilediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz. Fotoğrafınıza veya videonuza yazmak için renkli metin kullanmak istiyorsanız, önceki adımda “Aa” nın hemen solunda, çizgi çizen bir işaretçi gibi görünen simgeye dokunarak normal uçlu bir işaretleyici, geniş uçlu bir işaretleyici veya yanardöner bir işaretleyici kullanabilirsiniz. Yazınızı renklendirmek için ise ekranınızın altında bulunan renk bandından istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Ekranınızda sağa kaydırarak filtreler ekleyebilir, ekranda kare kutucuk içinde bulunan gülen yüze tıklayıp çıkartmalar ekleyebilirsiniz.
Fotoğrafınızı veya videonuzu kaydetmek isterseniz, cihazınıza indirmek için sağ alt köşedeki sembole -yatay çizgiyi aşağı doğru gösteren bir ok gibi görünen- basıp kaydedebilirsiniz.
Alternatif olarak, kendi Instagram hikayenizi izlerken, mobil ekranınızın sağ alt köşesindeki üç küçük noktaya dokunarak hikayenizi silebilirsiniz.

Instagram’ın Hikayesinde Öne Çıkanlar

Öne çıkanlar kısmı, hikaye 24 saat sonra silinse bile öne çıkanlara eklediğiniz için profilinizde sürekli görünecektir. Öne çıkarmak için hikayenizi açın ve sağ alt köşede bulunan’vurgula’ simgesine tıklayın.
Sıkça Sorulan Sorular

Boomerang nedir?

Instagram, kullanıcılara hikayelerinin iki versiyonunu yapma seçeneği sunar. Video veya “Boomerang” gibi oynayan “Normal” bir format seçebilirsiniz. Boomerang, bir GIF’e biraz benzeyen döngüsel bir videodur.

Kaynak : Mobil13CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz